Ułatwienia dostępu

Nowa Wola 95,
21-107 Serniki

(81) 85 106 41
nowawola7(at)wp.pl

STANDARDY OCHRONY MAŁOLETNICH

Widowisko teatralno-muzyczne „Zakochane w Polsce”

|
Barbara Zarębska-Wronowska
Odsłony: 11

Widowisko teatralno-muzyczne „Zakochane w Polsce”

 

   Dnia 11 października 2024 roku uczniowie klas VII i VIII z naszej szkoły oraz uczniowie ze Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Brzostówce wraz  z nauczycielami: Panią Dyrektor Barbarą Zarębską-Wronowską, Panią Emilią Bożym oraz Panią Urszulą Mazurek udali się na wycieczkę do Lublina na widowisko pt. „Zakochane w Polsce”.

     ZAKOCHANE W POLSCE to widowisko teatralno-muzyczne opowiadające losy kobiet walczących o wolną Polskę podczas II wojny światowej i po jej zakończeniu. Inspiracją do napisania scenariusza były losy Zofii Pelczarskiej, ps. „Ciotka”, Danuty Magierskiej, Kazimiery Garbowskiej, Stefanii Zarzyckiej, Aliny Blaszyńskiej, Izabelli Kochanowskiej „Błyskawica”, czy Barbary Nagnajewicz „Krysia”. 
     Do twórczej współpracy zaproszone zostały Lublinianki - aktorki i wokalistki:
Dorota Szostak-Gąska, Emilia Komarnicka-Klynstra, Monika Kowalczyk, Kinga Moczydłowska, Martyna Sabak, Urszula Kasprzak-Wąsowska (Urka). W widowisku wykorzystane zostały elementy Nowego Cyrku za sprawą uzdolnionych akrobatek Anny Pelengi i Anny Kawiak, a za taniec odpowiedzialne były tancerki: Dagmara Winiarczyk i Zuzanna Kurys
Reżyserem widowiska jest
Marcin Wąsowski. Muzykę do spektaklu skomponował Michał Iwanek. Wizualizacje stworzył Przemysław Białasz, a kostiumy dla bohaterek zaprojektowała Marta Zbańska. Oprawę graficzną opracował  Michał Łysiak.
Patronat honorowy nad widowiskiem objął Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski. Obsługą medialną spektaklu zajęły się TVP3, Polskie Radio Lublin oraz TVP Polonia. 

   Spektakl był nie tylko podróżą przez naszą lokalną historię, ale również opowieścią o ludzkich wyborach i ich życiowych konsekwencjach. Scenografia i reżyseria sprawiły, że widowisko było pełne emocji, siły i wrażliwości, a dodatkowo wzbogaciły je elementy Nowego Cyrku oraz dramaturgia akordeonowa.

     Było to wyjątkowe wydarzenie, które przypomina o niezłomnej postawie kobiet walczących o wolność i prawdę w naszej historii.