Nowa Wola 95,
21-107 Serniki

(81) 85 106 41
nowawola7(at)wp.pl

AKCJA SPOŁECZNO-EDUKACYJNA ŻONKILE

|
Agnieszka Misztal
Odsłony: 3

19 kwietnia obchodziliśmy 81 rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim – największego zbrojnego zrywu Żydów podczas II wojny światowej, a zarazem pierwszego powstania miejskiego w okupowanej Europie. Tego dnia Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN organizuje corocznie akcję społeczno-edukacyjną Żonkile.

Powstanie i wojnę przeżyło niewiele Żydówek i Żydów. Jednym z ocalałych z getta był Marek Edelman, ostatni dowódca Żydowskiej Organizacji Bojowej. 19 kwietnia, w każdą rocznicę powstania, składał bukiet żółtych kwiatów pod pomnikiem Bohaterów Getta na warszawskim Muranowie. Stąd wywodzi się symbol akcji. Żółty papierowy żonkil stał się synonimem szacunku i pamięci o powstaniu.

Organizowana przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN akcja Żonkile ma na celu rozpowszechnianie wiedzy na temat samego powstania, jednak przez lata stała się również symbolem otwartości, solidarności, a także niezgody na okrucieństwo wojny.

W tym roku nasza szkoła po raz pierwszy wzięła udział w tym przedsięwzięciu. Uczniowie klas młodszych oraz starszych uczestniczyli w warsztatach przeprowadzonych w oparciu o materiały edukacyjne udostępnione przez Muzeum POLIN, a żółte, papierowe żonkile przypięte na znak pamięci zdobiły piersi naszych uczniów.

Akcji od początku towarzyszy hasło “Łączy nas pamięć”, które podkreśla siłę wspólnoty, znaczenie solidarności, potrzebę dialogu ponad podziałami.

Głęboko wierzymy, że pamięć o przeszłości jest jedną z nadrzędnych wartości, które nas jednoczą i nadają nam wspólną tożsamość – niezależnie od światopoglądu czy sympatii politycznych.